Nejčastěji kladené otázky

Vanilka je zázračné koření s jedinečným aroma, které má nejen v kuchyni bohaté uplatnění. Je to tropická rostlina, která se pěstuje především na Madagaskaru, v Indonésii a Mexiku.

Samotná vanilka je vlastně tobolka (či lusk), která roste na některých druzích popínavých orchidejí, které se nazývají vanilkovníky.

Důležitou látkou vanilky je vanilín. Právě ten způsobuje krásnou vůni a chuť vanilky.

Nejznámější a nejpoužívanější jsou dva druhy vanilky:

  • Vanilla Planifolia (nebo také Bourbon či v češtině vanilka pravá)
  • Vanilla Tahitensis (vanilkovník tahitský)

Ukazatelů kvality je hned několik.

Při výběru je důležité zaměřit se především na optimální vlhkost, která by měla být okolo 30% (lusky jsou měkké, ohebné a šťavnaté). Dále je pak důležitá velikost a masitost vanilkového lusku – to zaručuje větší obsah vanilkových semínek = vynikající aroma a chuť.

Je to snadné. Vanilkový lusk stačí podélně rozříznout a vyškrábat z něj semínka, která následně použijete do pokrmu či nápoje. 

Vyškrábaný lusk určitě nevyhazujte, ale vložte ho do cukru nebo alkoholu, tím z něj dostanete aroma a ovoněné produkty následně můžete využít při dalším vaření.

Pokud Vám vanilka vyschne, určitě ji nevyhazujte. Pořád se s ní dá pracovat. Můžete ji použít do pokrmu, kde se povaří v tekutině (např. do pudinku, kde se povaří v mléce), rozdrtit ji a použít klasicky při vaření, anebo ji nechat ovonět cukr či alkohol.

Jedná se koncentrovaný výtažek z vanilky, který má velmi výraznou chuť a aroma. Při jeho výrobě se vanilkové lusky naloží do alkoholu, a to v různých poměrech, které pak určují sílu extraktu. Mezi nejkvalitnější se řadí extrakty, které jsou vyráběny až z 500g vanilky na 1 litr.

Je to cukr, který je smíchaný s mletou vanilkou, případně cukr, do kterého byl vložen vanilkový lusk, aby cukr provoněl. Často si lidé pletou s  vanilinovým cukrem v obchodě, který nemá s pravým vanilkovým cukrem vůbec nic společného.

Vanilkové lusky velice rády vysychají, proto je důležité správné uskladnění. Nejlepší je vanilkové lusky zavakuovat nebo alespoň zabalit do sáčku a ten následně vložit do dózy, kterou dobře uzavřete.

Jednou týdně je však potřeba vanilku nechat vyvětrat.